Dla żądnych wiedzy

Co to takiego ten PUL i czy naprawdę oddycha?

Większość otulaczy na rynku wykonana jest z tkaniny PUL. W przypadku pieluszek „kieszonek”, które również spełniają rolę otulacza jest to jedyna tkanina z jakiej się je szyje. Swoją popularność zawdzięcza ona przede wszystkim temu, że jest łatwa w pielęgnacji i można na niej wykonać dowolny nadruk, co sprawia, że wybór kolorów i wzorów jest wprost nieograniczony.

ot2Otulacze PUL wykonane są z syntetycznej, paroprzepuszczalnej tkaniny, najczęściej poliestru laminowanego poliuretanem. Czasami mogą być wykonane z laminowanej dzianiny bawełnianej lub laminatu na zewnątrz obszytego bawełną. PUL nazywany jest często tkaniną oddychającą, jednak należy pamiętać, że paroprzepuszczalność oznacza jedynie, że dzianina pokryta została mikroporowatą membraną, umożliwiającą odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz. Nie ma jednak miejsca swobodna wymiana powietrza.

Ze względu na wspomniane mikropory, tkanina ta nie jest w 100% wodoodporna, jak cerata. Kiedy wkład zostanie maksymalnie nasączony, po jakimś czasie nadmiar płynu zacznie przeciekać przez otulacz. Wbrew pozorom jest to duża zaleta, ponieważ zmusza do częstszej zmiany pieluszki niż w przypadku jednorazówek.

W pieluszce jednorazowej płyn, nie mając możliwości wydostać się na zewnątrz, trzyma ciepło ciała, co sprawia, że skóra obłożona jest okładem z moczu, w którym z powodu temperatury znacznie szybciej namnażają się bakterie. Stąd już prosta droga do odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry, a także infekcji dróg moczowych.

PUL gwarantuje więc niższą temperaturę wewnątrz pieluszki i obniża wilgotność przy skórze, jednak zdolność odprowadzania pary wodnej na zewnątrz otulacza zależy także od użytego wewnątrz wkładu. Do korzyści jakie osiągamy wybierając otulacze PULowe zamiast pieluch jednorazowych należy dopisać ograniczenie wchłaniania zawartych w jednorazówkach wysoce szkodliwych chemikaliów, odpowiedzialnych m. in. za wiązanie płynu wewnątrz pieluszki, biały kolor itp. Jak każda tkanina syntetyczna, także i PUL stale wydziela z siebie mikroplastik, który wdychamy razem z powietrzem i który trafia do wody i gleby. Decydując się na pieluszki produkowane w Chianch, nie mamy pewności, że materiał, barwniki lub inne elementy pieluszki nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, które mogą być wchłaniane częściowo przez skórę, a wydzielające się związki lotne również wdychane.

Pielęgnacja:

Otulacze i kieszonki PUL należy prać w temperaturze zalecanej przez producenta. Zazwyczaj do 60 stopni. Niektóre laminaty można suszyć w suszarce bębnowej, jednak zawsze należy się zapoznać z instrukcjami konkretnego producenta. W przypadku wszystkich pieluszek wykonanych z PULu należy unikać stosowania płynów zmiękczających (płyn do płukania), które zaczopowują membranę zmniejszając tym samym zdolność do paroprzepuszczalności materiału. Część pieluszek PUL pokryta jest impregnatem, który spiera się po kilku miesiącach użytkowania. Niestety pieluszka taka może szybciej przeciekać.

2 myśli w temacie “Co to takiego ten PUL i czy naprawdę oddycha?”

  1. Witaj! Nie wiem czy padło już to pytanie na Twoim blogu, dlatego z góry przepraszam za ewentualne powielanie pytania 🙂 Pomóż, proszę… gdzie można wyposażyć się w PUL na metry w jakiejś rozsądnej cenie? Przy pierwszym Osesku używałam pieluszek kupnych, wielorazowych, różnych firm, w obecnej ciąży naszło mnie na szycie swoich własnych pieluszek, ale z dostaniem PULu na polskim rynku jest nie lada problem. Albo ja nie umiem szukać 🙂 Proszę o pomoc, razem z tym Małym Człowieczkiem rosnącym pod moim sercem 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s