Dla nowicjuszy

Rodzaje pieluszek wielorazowych. Krótki opis jak odróżnić otulacz od kieszonki itd.

Dopiero zaczynasz przygodę z pieluszkami wielorazowymi? Wydaje Ci się, że informacji jest tak dużo, że tego nie da się zapamiętać? Nie wiesz czym różni się otulacz od kieszonki, co oznaczają skróty AIO czy SIO? Co to jest prefold i czym różni się od wkładu? Co to jest formowanka i do czego się jej używa? Nic się nie martw, wszystko dokładnie wyjaśniamy poniżej, najprościej jak się da.

Otulacze

Jak sama nazwa wskazuje, otulacz „otula” to, co znajduje się pod nim, czyli wkład chłonny. Jest to więc zewnętrzna część pieluszki, chroniąca ubranko przed zamoczeniem. Jest to też najprostsza forma pieluszki wielorazowej i jednocześnie najbardziej ekonomiczna. Kiedy byliśmy dziećmi, w roli otulacza stosowano foliowe ceratki lub majteczki. Dziś otulacze wykonane mogą być z rozmaitych materiałów, a od dawnych ceratek różnią się tym, że „oddychają”, czyli przepuszczają powietrzemiodowy2-1, zapobiegając przegrzewaniu pupy i genitaliów (szczególnie ważne w przypadku chłopców), a jednocześnie zmniejszają ryzyko odparzeń. Mogą być zapinane na plastikowe napy lub specjalny, miękki rzep pieluszkowy. Otulaczy nie pierzemy po każdym użyciu, lecz dopiero wtedy gdy się zabrudzą, dzięki czemu na jedno dziecko wystarczy nam ok. 4 otulaczy. Do pupy dziecka przylega bezpośrednio wkład chłonny, włożony do otulacza. Dziecko po nasiusianiu odczuwa na skórze wilgoć, co jest przydatne przy Ellimination Communication czyli Wychowaniu Bezpieluchowym czy też w okresie odpieluchowywania. Aby dziecko czuło, że ma sucho stosuje się tzw. wkładki „sucha pupa” wykonane najczęściej z mikropolaru.

Wyróżniamy:
otulacze PUL lub minkee – wykonane z syntetycznej, paroprzepuszczalnej tkaniny laminowanej.
– otulacze z polaru
otulacze wełniane – najbardziej naturalne

Kieszonki

Swoją nazwę zawdzięczają swojej budowie. Jest to taki otulacz PUL, ale z kieszonką, do której wkłada się wkład chłonny. Nie ma on bezpośredniego kontaktu ze skórą, do której przylega zazwyczaj mikropolar czy coolmax lub rzadziej stosowane materiały naturalne jak dzianina bambusowa czy bawełniana. Mikropolar i coolmax to tkaniny syntetyczne, które sprawiają, że dziecko nie odczuwa wilgoci, łatwo spłukuje się z nich kupkę. Kieszonki pierzemy po każdym użyciu, więc decydując się na tą formę pieluchowania musimy mieć ich dośc dużo. Kieszonki doceniane są przez mamy głównie ze względu na bogatą kolorystykę, łatwość zakładania i podobnie jak w przypadku otulaczy – szybki czas schnięcia, gdyż wkłady i pieluszkę suszymy osobno. Nie są polecane dla noworodków, ponieważ łatwo w nich o wycieki mlecznej kupki.

AIO – All in One

Pieluszki All in One najbardziej przypominają jednorazówki pod względem wygody korzystania. Jest to otulacz PUL z „wbudowanym” wkładem chłonnym, który wszyty jest na stałe. Po użyciu pieluszkę wrzucamy do prania. Niestety wadą tego systemu jest to, że takie pieluszki bardzo długo schną. Pieluszka po uzyciu cała od razu trafia do prania, więc jest to również opcja wymagająca posiadania dużej ilości pieluszek.

SIO – Snap in One

Pieluszki Snap in One to pieluszki, w których wkład chłonny wpina się do otulacza za pomocą plastikowych napek, dzięki czemu wkład nie przesuwa się. Mamy tu więc system podobny do AIO, z tym że otulacz może być użyty kilkakrotnie zanim trafi do prania. Przewijając dziecko, wymieniamy tylko mokre wkłady. Pieluszka schnie znacznie szybciej niż AIO. Wpięty wkład nie przesuwa się, co jest wygodne jeśli nie mamy dużej wprawy w zakładaniu pieluszki. System SIO często wybierany jest przez rodziców, którzy posyłają dziecko do żłobka i chcą nadal pieluchować je wielorazowo lub oddają je pod opiekę niani czy babci. Dobrze sprawdza się także przy biegających maluchach, które nie chcą współpracować przy zakładaniu pieluszki. 😉

Formowanka

riviera coastWyglądem przypomina jednorazówkę. Zapinana jest na rzep lub napy, czasem spotyka się także pieluszki wiązane na troczki. Mają wbudowany wkład chłonny (dłuższy czas schnięcia) lub kieszonkę, do której można włożyć wybrany wkład/zestaw wkładów (krótszy czas schnięcia). Mogą też występować w wersji SIO, czyli z dopinanym wkładem. Szczególnie polecane są na noc, kiedy rzadziej zmieniamy dziecku pieluchę, w związku z czym wymagana jest zwiększona chłonność i odporność na przecieki. Dobrze sprawdzą się również przy noworodkach i „mlecznych kupkach”, jednak w tym wypadku nie powinny być za grube, aby dziecku było w nich wygodnie. Wymagają zastosowania na zewnątrz otulacza, można więc powiedzieć, że formowanka to taki specyficzny rodzaj wkładu w kształcie pampersa. Mamy najczęściej zamiast otulacza zakładają na formowanke gatki wełniane. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i niezawodne jeśli pieluchujemy wielorazowo także w nocy.

Wkład chłonny

Wśród wkładów chłonnych również wyróżniamy kilka typów różniących się między sobą chłonnością, materiałem z jakiego są wykonane oraz formą.
4W2Najprostszym rodzajem są wkłady wykonane z kilku zszytych ze sobą warstw tkaniny lub dzianiny, długością dopasowane do otulaczy One Size. Najczęściej występują w wymiarach wahających się między 11-13 cm szerokości i 30-36 cm długości, choć zdarzają się także wkładki węższe i krótsze, tzw. noworodkowe (ok. 10×28 cm), a także wkłady długie – nawet do 72 cm długości, które przed włożeniem do otulacza czy kieszonki składamy w taki sposób, aby dopasować do niej jego długość oraz uzyskać dodatkowe warstwy chłonne, bez wydłużania okresu schnięcia wkładu. Wkłady chłonne mogą mieć różną ilość warstw i z tego powodu będą cieńsze lub grubsze. Najczęściej spotykamy wkłady trzy-, cztero- i pięciowarstwowe.
Ze względu na tkaninę z jakiej są wykonane wyróżniamy:
– wkłady bambusowe – szyte najczęściej z froty lub weluru wykonanego z wiskozy bambusowej, która znana jest ze swojej chłonności (60% wyższa chłonność w porównaniu do bawełny) i miękkości. Długość schnięcia zależy od ilości warstw takiego wkładu. Wkład bambusowy daje uczucie mokrego przy skórze. Kupując wkłady bambusowe warto zwrócić uwagę na dokładny skład dzianiny, a także czy wszystkie warstwy wkładu są z niej wykonane, czy jako wewnętrznych warstw nie użyto znacznie tańszej, syntetycznej mikrofibry.
– wkłady z bawełny organicznej lub zwykłej – te z bawełny organicznej wykonane są z włókien pozyskiwanych z bawełny z hodowli ekologicznych. Bawełna ceniona jest za wysoką trwałość włókien. Przeżyje pieluchowanie niejednego dziecka. Jest najbardziej uniwersalnym materiałem.
– wkłady konopne – bardzo chłonne wkłady i w porównaniu z bambusowymi, cieńsze. Najczęściej konopie stanowią częściowy skład tkaniny, pozostały natomiast to bambus i/lub bawełna organiczna. Wkłady konopne to obok bawełny organicznej, zazwyczaj najbardziej naturalne wkłady.
– wkłady z mikrofibry lub tefibry – najszybciej schnące, chłonne wkłady wykonane w całości z włókna syntetycznego, dają uczucie suchości, jednak w bezpośrednim kontakcie ze skórą mogą ją podrażniać poprzez nadmierne wysuszenie, nie zaleca się więc stosowanie ich w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Producenci coraz częściej powlekają więc mikrofibrę innymi materiałami syntetycznymi, takimi jak: coolmax, mayka, welur syntetyczny, wellsoft, polar (mikropolar). Na rynku są również wkłady mikrofibrowe powleczone z zewnątrz bawełną.
– pieluszki tetrowe lub muślinowe – tradycyjne pieluszki. Zaletą jest bardzo krótki czas schnięcia, wadą stosunkowo mała chłonność i to, że złożona pieluszka jest dość gruba.
Wkłady składane i prefoldy

B2Na rynku dostępne są także wkłady składane w kształcie prostokąta o kilkakrotnie większych wymiarach niż opisywane wyżej. Aby uzyskać pożądaną wielkość składa się je na 3 lub 4, wzdłuż lub wszerz. Otrzymuje się dzięki temu pożądany kształt oraz ilość warstw. Są to wkłady dość uniwersalne, można je dopasować do różnych rodzajów pieluszek.

Odmianą wkładów składanych są prefoldy, czyli wkłady z przeszyciami, które ułatwiają składanie, lecz dają tym samym mniej możliwości manipulowania rozmiarem wkładów.
Wkłady składane można także złożyć jak tetrę w formę pieluszki formowanej, uzyskując tym samym tańszą wersję formowanki. Złożony wkład spinamy zapinką snappi.
Wśród wkładów składanych znajdziemy także wkłady długie (aż do 72 cm długości), które składamy na pół. Zaletą wszelkich wkładów składanych jest krótszy czas schnięcia.
                    K2 K
Boostery, mini-boostery, long-boostrey
Tłumacząc na język polski, booster to tzw. „wzmacniacz” chłonności. Jest to cieniutki wkład, jedno lub dwuwarstwowy, który stosujemy jako wkład dodatkowy razem ze standardowym wkładem. Booster wykonany jest z wysoko chłonnego materiału, dzieki któremu dodamy pieluszce chłonności bez pogrubiania jej jak by to było w przypadku połączenia ze sobą dwóch zwykłych wkładów chłonnych. Boostery mogą być malutkie – wzmacniaja wtedy pieluszke miejscowo, tam gdzie dziecko najwięcej siusia lub wielkości starndardowego wkładu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s