Dla nowicjuszy

Mam dylemat: Rozmiar noworodkowy czy One Size?

Niebawem pojawi się na świecie Wasze dziecko. A może już jest “po tej stronie brzucha” i wykorzystujesz chwilę, kiedy śpi aby podjąć ostateczną decyzję? Noworodek jest taki maleńki. Czy warto inwestować w pieluszki noworodkowe, które będą lepiej dopasowane czy może nie ma to sensu, skoro większość pieluszek One Size pasuje na niemowlę już od 6 kilogramów i tak naprawdę niedługo do nich dorośnie?

Pewnie już wiesz, że oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Ważne, aby ocenić co jest dla Was priorytetem.

Zacznijmy od rozmiaru noworodkowego. Otulacze dostępne na rynku nie są jednakowe i trzeba na to zwrócić uwagę przymierzając się do zakupu. Rozmiar noworodkowy może więc u jednej marki  pasować na dziecko do 5 kg, u drugiej natomiast nawet do 7 kg. Taką informację producenci podają zazwyczaj w opisie produktu.

Jak wynika z siatek centylowych, przeciętny polski chłopiec osiąga wagę 6 kg w wieku 2,5 miesiąca i 7 kg w wieku niecałych 4 miesięcy. Dziewczynki są mniejsze i 7 kg ważą średnio w okolicy 5 miesiąca życia. Skąd masz jednak wiedzieć czy Twoje dziecko będzie rosło według średniej? Można przyjąć pewne założenia, co do wagi dziecka na podstawie kilku czynników:

  • dziewczynki są mniejsze niż chłopcy
  • jeśli oboje rodziców jest drobnej budowy, najprawdopodobniej dziecko również nie będzie duże i odwrotnie: wysocy rodzice o mocnej budowie ciała będą mieć znacznie większe dziecko
  • jeśli dziecko rodzi się z wagą 3,5 kg lub poniżej raczej nie ma dużych szans, aby osiągnęło wspomniane 6 czy 7 kilogramów wcześniej niż po ukończeniu 3 miesiąca życia
  • duży noworodek, ważący około 4 kg będzie szybko przybierał na wadze. Mój trzeci synek urodzony z wagą 4350 g ważył 6 kg mając zaledwie 6 tygodni (karmiony wyłącznie piersią ;))
  • ważną wskazówką co do wagi dziecka jest to ile ważyli w dniu narodzin jego rodzice

Wiemy już więc jakie poczynić założenia. Trzy czy cztery miesiące to nadal jednak dość krótki czas jak na używanie pieluszek, które są dość kosztowne, a potem miałyby być nieprzydatne. Za chwilę podpowiem co zrobić z niepotrzebnymi już pieluszkami i jak odzyskać dużą część poniesionych na nie wydatków, ale najpierw skupmy się na wadach i zaletach pieluszek w rozmiarze noworodkowym.

Musisz wiedzieć, że każda wielorazówka na pewno będzie większa niż pampers. Zakładając po raz pierwszy pieluszkę wielorazową swojemu maluchowi rodzice są zazwyczaj bardzo zdziwieni tym jak duża wygląda na dziecku i zaczynają się zastanawiać czy przypadkiem jest mu w tym wygodnie? Nóżki szeroko, pupa uniesiona lekko do góry… Co prawda noworodki niewiele się poruszają, ale to nie rozwiewa powyższych wątpliwości. Dlatego właśnie producenci oferują osobny rozmiar przystosowany specjalnie dla najmniejszych dzieci.

Pieluszki noworodkowe nie tylko lepiej wyglądają i są wygodniejsze dla małego człowieka, ale także są lepiej dopasowane i lepiej przylegają przy nóżkach, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wycieków. Poniżej publikuje dwa zdjęcia swojego starszego synka w otulaczu wełnianym noworodkowym i One Size.

Jasiek_15.11.2012
Jaś – 3,5 kg – w otulaczu noworodkowym. Pomimo tak maleńkiego rozmiaru pieluszki, widać że jest jeszcze odrobinkę luźna. Nie jest jednak zbyt szeroka w kroczku.
Jasiek_3miesiące
Jaś – 3 mc, ok. 5 kg – w otulaczu wełnianym One Size. Jak widać nadal jest za duży. Powodują ten efekt częściowo za duże wkłady wewnątrz otulacza (również w rozmiarze standardowym zamiast noworodkowego). Pieluszka jest bardzo szeroka w kroku.

Co się dzieje, gdy pieluszka wielorazowa jest źle dopasowana?

  • zawartość wycieka na zewnątrz, co w przypadku mlecznych kupek może mieć opłakane skutki
  • pieluszka uniemożliwia dziecku swobodne poruszanie się
  • założenie body w rozmiarze jaki nosi nasze dziecko jest niemożliwe – nie da się go zapiąć
  • w przypadku noworodków taka pieluszka będzie unosić pupę do góry i powodować nieprawidłową pozycję leżenia u dziecka
  • rodzic, który nie jest w stanie dobrze dopasować pieluszki łatwo zraża się do idei pieluchowania wielorazowego

Nie bez powodu część producentów zamiast upierać się, że jeden rozmiar jest w stanie pasować świetnie zarówno na 4 kilogramowe niemowlę jak i 15 kilogramowego dwulatka, oferuje mniejsze pieluszki, specjalnie zaprojektowane do wymiarów dziecka w pierwszych miesiącach życia. Warto więc przemyśleć czy pieluszki noworodkowe w Waszym przypadku nie byłyby dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie chcesz kupować maleńkich otulaczy, które długo maluchowi nie posłużą, rozważ zakup otulaczy One Size i do nich mniejszych formowanek lub pieluszek tetrowych. Dobrą inwestycją na pewno będą wkłady noworodkowe, które przydadzą się także przy starszym dziecku. Bardzo dobrze sprawdzają się w roli dodatkowego wkładu wzmacniającego chłonność w miejscu, gdzie dziecko najwięcej siusia. W tym celu wkładamy go pod większy wkład i gotowe!

Jeśli ciekawi cię jak i gdzie łatwo odsprzedać używane pieluszki noworodkowe KLIKNIJ TUTAJ.

A jeśli planujesz uzywać wielorazówek od samego początku, koniecznie przeczytaj artykuł: Wielorazowo od pierwszych dni. Co dla noworodka?

Leave a Reply