Dla nowicjuszy

Wielorazowo od pierwszych dni. Co dla noworodka?

Jeśli spodziewasz się właśnie dziecka lub od niedawna jesteś szczęśliwą mamą lub tatą to Twoje pierwsze kroki z pieluszkami wielorazowymi pewnie zaczną się od tytułowego pytania. Na rynku jest mnóstwo pieluszek One Size, które mają starczyć na cały okres pieluchowania i tak byłoby najbardziej ekonomicznie, jednak noworodek ze względu na nieuregulowany jeszcze rytm wypróżniania, od urodzenia do ok. 4-6 miesiąca życia ma zupełnie inne potrzeby pieluszkowe niż starsze niemowlę.

Płynne kupki mleczne potrzebują zabezpieczenia w postaci formowanki, tetry lub prefoldu spiętego Snappi, a pieluszkę zmienia się nawet 12 razy na dobę. W późniejszym okresie, kiedy kupka zdarza się rzadziej w ciągu doby, a następnie przyjmuje postać bardziej stałą, wystarczy sam wkład włożony do otulacza, a i zmian pieluszki jest mniej.

Idealny zestaw na początek to formowanki z otulaczami. Bardziej ekonomiczna wersja to pieluszka tetrowa lub prefold spięty zapinką Snappi. Formowanki zakłada się tak łatwo i szybko jak pampersa, z tetrą musimy trochę poćwiczyć, jednak nie jest to nic skomplikowanego. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli zdecydujemy się na tetrę, nie będzie miała zbyt dużej chłonności i czasem przyda się do niej dodatkowy wkład chłonny. Warto więc dopisać go do listy zakupów.

Aby ułatwić odpowiedź na pytanie, na którą wersję się zdecydować przygotowaliśmy porównanie obu rozwiązań.

infografika_tetra_vs_formowanka

Trzeba dodać, że spięta pieluszka tetrowa nie zmieści się pod każdy otulacz noworodkowy, więc jeśli decydujemy się na tą wersję to lepiej od razu zaopatrzyć się też w otulacz One Size, pod który zmieszczą się nam także wszystkie rodzaje formowanek: od noworodkowych, przez rozmiarowe po One Size.
Wersja z pieluszką tetrową będzie na pewno znacznie tańsza, jednak i w takim wypadku warto zaopatrzyć się chociaż w kilka sztuk formowanek, które przydadzą się na noce, kiedy jedyne o czym marzymy to jak najszybciej wrócić do spania zamiast zastanawiania się czy dobrze składamy pieluszkę i czy jest właściwie założona, tak aby nic nie wyciekło. Formowanki sprawdzą się także w trakcie podróży i podczas wszelkich wyjść poza dom, czyli zawsze wtedy, gdy zależy nam na sprawnej zmianie pieluszki. W tej roli formowanki posłużą nam przez cały okres pieluchowania dziecka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s