Dla nowicjuszy

Wielorazowo od pierwszych dni. Co dla noworodka?

Tekst zaktualizowany 23.10.2021

Jeśli spodziewasz się właśnie dziecka lub od niedawna jesteś szczęśliwą mamą lub tatą, to Twoje pierwsze kroki z pieluszkami wielorazowymi pewnie zaczną się od tytułowego pytania. Na rynku spotkasz się z kilkoma rozmiarami pieluszek. Najczęściej będą to rozmiary: Newborn (noworodkowy), Mini One Size, One Size i One Size Plus lub ich odpowiedniki. Nazwa One Size może być nieco myląca i może sugerować, że taka pieluszka powinna starczyć na cały okres pieluchowania. Tak byłoby najbardziej ekonomicznie, jednak noworodkowi zdecydowanie nie byłoby wygodnie w pieluszce, która pasuje na 18 miesięczne dziecko, nie mówiąc już o tym, że niedopasowana pieluszka, to gwarantowane przecieki.

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest fakt, że ze względu na nieuregulowany jeszcze rytm wypróżniania, dziecko od urodzenia do ok. 4-6 miesiąca życia ma zupełnie inne potrzeby pieluszkowe niż starsze niemowlę. Płynne kupki mleczne potrzebują zabezpieczenia w postaci formowanki, tetry, prefoldu/preflatu spiętego Snappi lub wkładu z burtami, a pieluszkę zmienia się zazwyczaj kilkanaście razy na dobę. W późniejszym okresie, kiedy kupka zdarza się rzadziej w ciągu doby, a następnie przyjmuje postać bardziej stałą, wystarczy sam wkład włożony do otulacza, a i zmian pieluszki jest znacznie mniej.

Dwa najbardziej popularne rozwiązania dla noworodka to formowanki i pieluszki tetrowe. Formowanka w komplecie z gatkami wełnianymi lub otulaczem, to pieluszka idealna w pierwszych miesiącach życia. Pieluszki tetrowe natomiast to wersja bardziej ekonomiczna. Formowanki zakłada się tak łatwo i szybko jak pampersa, z tetrą musimy trochę poćwiczyć, jednak nie jest to nic skomplikowanego.

Aby ułatwić odpowiedź na pytanie, na którą wersję się zdecydować przygotowaliśmy porównanie obu rozwiązań.

infografika_tetra_vs_formowanka

Wybierając pieluszki tetrowe warto zwrócić uwagę na rozmiar i materiał z jakiego są wykonane. Zdecydowanie nie polecam najtańszych pieluszek za 2-3 zł, które można znaleźć w niektórych zakątkach internetu. Zazwyczaj nie nadadzą się na pieluszki, ze względu na zbyt małą chłonność. Bezpiecznie jest kupować tetrę w sklepach specjalizujących się w sprzedaży pieluch wielorazowych.
Który rozmiar tetry wybrać?
Każde dziecko ma nieco inną budowę ciała, która ma wpływ na to czy dany rozmiar pieluszek pasuje dłużej czy krócej. Można jednak przyjąć, że dla większości dzieci sprawdzi się taki przedział wagowy:

Złożenie w “samolot”:

– do 4 kg – 50×50 cm
– do 7 kg – 60×60 cm
– do 9 kg – 70×70 cm
> 9 kg – 80×80 cm

Złożenie w prostokąt, jako wkład chłonny:

– do 6 kg – 50×50 cm – powyżej 6 kg nadal możemy wykorzystywać jako wkład o mniejszej chłonności
– 6-8 kg – 60×60 cm – powyżej 8 kg nadal możemy wykorzystywać jako wkład o mniejszej chłonności
– 8-10 kg – 70×70 cm – powyżej 10 kg nadal możemy wykorzystywać jako wkład o mniejszej chłonności
>10 kg – 80×80 cm, przy czym należy pamiętać, że dla dziecka o tej wadze sama tetra będzie mało chłonna

Wersja z pieluszką tetrową będzie na pewno znacznie tańsza, jednak i w takim wypadku warto zaopatrzyć się chociaż w kilka sztuk formowanek, które przydadzą się na noce, kiedy jedyne o czym marzymy, to jak najszybciej wrócić do spania, zamiast zastanawiania się czy dobrze składamy pieluszkę i czy jest właściwie założona, tak aby nic nie wyciekło. Formowanki sprawdzą się także w trakcie podróży i podczas wszelkich wyjść poza dom, czyli zawsze wtedy, gdy zależy nam na sprawnej zmianie pieluszki. W tej roli formowanki posłużą nam przez cały okres pieluchowania dziecka.

Leave a Reply