Site icon Pieluchoguru – pieluchowy blog ekspercki

Czy wełna może uczulać?

sheep on grass with blue sky, some looking at the camera

To pytanie często zadają sobie młodzi rodzice rozważając zakup wełnianych pieluszek czy też ubranek dla swojego dziecka. W pamięci mają często “gryzące” swetry i czapki z dzieciństwa, które właściwie nie wiadomo czy “gryzły” czy może uczulały, tylko nikt w tamtych czasach nie zwracał na to uwagi? Czy wełna jest bezpieczna dla delikatnej dziecięcej skóry? Postanowiliśmy rozwiać wątpliwości.

Zapamiętaj: Włókno wełniane samo w sobie nie uczula. Owszem jego budowa, w zależności od rodzaju wełny, może podrażniać skórę – mówimy wówczas o tzw. wełnie “gryzącej”. W przypadku produktów dziecięcych raczej rzadko się z nią spotkasz, ale warto zawsze sprawdzać pod tym kątem metki. Zazwyczaj do wszelkich wyrobów dziecięcych używana jest wełna merynosów, która jest najdelikatniejszą wełną owczą jaka istnieje, a jej włókna są niezwykle cienkie, dlatego też wełna ta jest delikatna w dotyku i “nie gryzie”. Z wełny merynosów wykonuje się również odzież sportową najwyższej jakości oraz ekskluzywną bieliznę.

Związkiem, który może uczulać jest lanolina, która jest naturalnym tłuszczo-woskiem owczym, produkowanych przez skórę owiec i pokrywającym włókna wełny. Lanolina jest związkiem bardzo złożonym i bogatym w dobroczynne mikroelementy, dlatego też używa się jej powszechnie do produkcji różnego rodzaju kosmetyków. Oczywiście jak każdy związek organiczny może uczulać, jednak według amerykańskich badań opublikowanych na łamach uznanego medycznego magazynu The Lancet, uczulenie to występuje u zaledwie 3% ludzkości.

Nie ma więc obaw, że pieluszki wielorazowe wykonane z wełny (otulacze wełniane) będą uczulać. Wśród pieluszek wielorazowych, tylko otulacze wełniane są w 100% naturalne i ekologiczne. Najrzadziej też powodują uczulenia i podrażnienia. (Z reguły te ostatnie pojawiają się przy niewłaściwej konserwacji pieluszki – np. zbyt rzadkim praniu lub użyciu niewłaściwego środka do prania).

Czytaj więcej na temat fenomenu otulaczy wełnianych.

Co warto wiedzieć, lanolina jest składnikiem większości kremów do pielęgnacji skóry dla kobiet jak i pupy noworodków i niemowląt, które mają za zadanie chronić skórę dziecka przed podrażnieniami i odparzeniami. Jest to więc kolejny ważny argument za tym, żeby nie bać się, że może negatywnie wpłynąć na skórę twojego dziecka i spowodować uczulenie.

Exit mobile version