kilka kolorowych pieluch wielorazowych ułożonych jedna na drugiej
Dla nowicjuszy

Pieluszki: wybierz najlepsze!

Rodzice spodziewający się dziecka, stoją przed ogromem wyborów i decyzji. Począwszy od tego jaki wybrać wózek, jaki fotelik do auta, jak ma wyglądać poród, spać razem czy osobno, karmić piersią czy mlekiem modyfikowanym, używać smoczka czy może nie… Decyzja o pieluszkach, które będzie nosić maleństwo, często zapada automatycznie. Mało kto zastanawia się nad tym, że dziecko spędzi w pieluszkach pierwsze 2-3 lata swojego życia. 24 godziny na dobę. 7 dni w tygodniu.

Wbrew pozorom, wybór pieluszek jest ważną decyzją i warto podjąć ją świadomie, ponieważ ma wpływ na zdrowie i komfort dziecka już od urodzenia, ale także na wygodę rodziców, ich finanse oraz na środowisko naturalne.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są pieluszki jednorazowe, pampersy. Pieluszki wielorazowe to opcja mniej znana, ale powoli zdobywająca coraz więcej zwolenników. Czy wielorazowe są lepsze? Jak każda kwestia dotycząca dzieci, tak i ta ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W tym artykule poświęcamy uwagę zaletom pieluch wielorazowych. Myślę, że warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z nimi i ocenę, na czym nam najbardziej zależy i czego chcemy dla swojego dziecka, wybierając pieluszki.

olive_grove_otulacz_puppi_nb

Zdrowie dziecka

pieluszki wielorazowe nie zawierają: chemicznych superabsorbentów, balsamów, substancji zapachowych czy chloru, którym wybiela się celulozę w jednorazówkach, aby mogły być tak pięknie śnieżno-białe,

umożliwiają skórze pupy „oddychanie”, czyli swobodny dopływ powietrza (pieluszki jednorazowe tracą tę właściwość po zmoczeniu).

Większość dzieci używających pieluch wielorazowych, nie wymaga stosowania żadnych kremów na pupę.

Warto wspomnieć również o ryzyku przegrzania jąder u chłopców czy ZUM (Zakażenie Układu Moczowego) u dziewczynek, ponieważ plastikowa, nieprzepuszczająca zewnętrzna powłoka pieluszki jednorazowej, sprawia że temperatura wewnątrz pieluszki jest wyższa. Według niemieckich badań, już 1 stopień więcej to zwiększone ryzyko niepłodności.

Dorzućmy do tego coraz częściej występujące alergie na pieluszki oraz odparzenia. 

Czy masz jeszcze wątpliwości w kwestii tego, które rozwiązanie jest zdrowsze?

Wygoda dziecka

Pieluszki wielorazowe dostępne są w wielu opcjach, dzięki czemu można dopasować je do indywidualnych potrzeb malucha. Możliwe są różne systemy pieluchowe, różne kroje, materiały, a nawet pieluszki szyte na miarę. Dzięki używaniu pieluch wielorazowych, dziecko ma zapewnione częste zmiany pieluszki, co jest podstawą zdrowego pieluchowania, ale i zmniejsza ryzyko odparzeń czy ZUM i wpływa pozytywnie na komfort dziecka.

formowanka_puppi_teddy_bear

Ekonomia

Pieluszki wielorazowe to znacznie większy wydatek jednorazowy, za to prawie pewna oszczędność przez cały okres pieluchowania, czasem naprawdę spora, oczym pisaliśmy TUTAJ >>> 

Zakup pieluszek wielorazowych można rozłożyć w czasie np. zaczynając wcześniej kompletować wyprawkę lub informując rodzinę i znajomych, że taki prezent z okazji urodzenia dziecka będzie mile widziany. Dodatkowo, w przypadku pieluszek wielorazowych istnieje rynek wtórny, zadbane pieluszki można odsprzedać, odzyskując część kosztów.

Ekologia

Paper RECYCLE sign in children`s hands

Licząc, że dziecko korzysta z pieluch jednorazowych przez 3 lata, to zużyje ich 6 – 8 tyś., a to 1,5 tony śmieci stworzonych przez jednego małego człowieka, rozkładających się kilkaset lat i przyczyniających się do globalnego ocieplenia, a także zanieczyszczenia środowiska w pobliżu rozkładających się śmieci. To ważny argument za pieluszkami wielorazowymi, które są zdecydowanie bardziej ekologiczne, bowiem jedną pieluszkę może używać nawet kilkoro dzieci. Możliwe jest również używanie pieluszek tylko z naturalnych i biodegradowalnych materiałów jak wełna, bawełna, konopie.

Wygląd

Nie można o tym nie wspomnieć, bo chyba każda mama przyzna, że pieluszki wielorazowe są naprawdę piękne. Wybór wzorów i kolorów jest tak ogromny, że można je dobierać do każdego ubranka czy okazji. Latem pieluszka wielorazowa z powodzeniem zastąpi krótkie spodenki (kolejna oszczędność!)

Pieluszki wielorazowe są modne!

Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej ochrony środowiska, rozwiązania ekologiczne stają się nie tylko mądrym, ale i modnym wyborem, bo pokazują dbałość o zdrowie dziecka i środowisko. Są wyjątkowe i umożliwiają stworzenie dowolnej stylistyki przy ubieraniu dziecka, nie jest to już część ubrania dziecka, którą należy schować po ubrankiem, ale taka, którą warto eksponować.

Rodzice zainteresowani używaniem pieluszek wielorazowych często martwią się kilkoma kwestiami z nimi związanymi:

1. Duży jednorazowy wydatek: wyprawkę niemowlaka można zacząć kompletować jeszcze przed jego urodzeniem, kupować po kilka sztuk, zamawiać pieluszki u rodziny i znajomych z okazji np. pierwszych odwiedzin u dziecka, chrztu, roczku itd., możliwy jest także zakup używanych pieluszek lub polowanie na promocje, które większość sklepów i producentów pieluch ma co najmniej kilka razy do roku. Warto wiedzieć, że niektóre sklepy oferują rabaty na pierwsze zakupy, za zapisanie się do newslettera oraz programy lojalnościowe.

2. Pracochłonność: pieluszki wielorazowe wymagają większego nakładu czasu i pracy niż pampersy, tak jak i np. gotowanie dla dziecka zamiast kupowania gotowych dań. Czas poświęcony na pranie, suszenie i składanie pieluszek (nie trzeba ich prasować) większość mam, które używają pieluch wielorazowych uważają jednak za bardzo relaksujący i nieco większe dziecko chętnie będzie pomagać przy tym zajęciu. Nie jest to również ilość czasu i pracy, której nie podołałaby nawet świeżo upieczona mama. Wstawienie prania nie wymaga więcej wysiłku niż wyniesienie kosza ze zużytymi pampersami, a w wieszanie prania warto zaangażować tatę.

3. Duża ilość informacji konieczna do zakupu pieluszek wielorazowych: istnieje sporo stron internetowych oraz grupy na facebooku, które pomagają zdobyć podstawową i zaawansowaną wiedzę oraz ją uporządkować, możliwe są konsultacje z doradczyniami pieluchowymi, a często i bezinteresowna pomoc osoby korzystającej z tego typu pieluszek mieszkającej niedaleko. Pieluszki wielorazowe to rozwiązanie indywidualne (zależne od budowy dziecka, jego i rodziców wymagań itp.), więc czasem trzeba coś samemu przetestować, tu z pomocą przychodzą pieluchoteki, czyli miejsca, gdzie można wypożyczyć i wypróbować różne pieluszki przed ich zakupem. W razie nietrafionego zakupu pieluszkę można sprzedać.


Jeśli jesteś zainteresowana zakupem pieluszek wielorazowych, ale nie wiesz jakie wybrać, przygotowaliśmy Praktyczny Poradnik >>>, z gotowymi propozycjami zestawów na początek – niezależnie od tego czy Twoje dziecko dopiero ma przyjść na świat, ma kilka miesięcy, rok czy powyżej dwóch lat. Nasz e-book zawiera ponad 20 stron ze zdjęciami!


4. Czystość i higiena: pieluszki wielorazowe nie mają wielu wymagań dotyczących prania. Wkłady chłonne do pieluch oraz formowanki pierze się w tym samym proszku co ubranka dziecięce, w 60 stopniach. Dwugodzinne pranie w tej temperaturze gwarantuje pozbycie się wszelkich bakterii. Jeśli ktoś chce mieć 200% pewności, na rynku istnieją dodatki antybakteryjne do proszku, które dodatkowo odkażą pieluszki.

5. Przecieki: dobrze dopasowane pieluszki wielorazowe dużo lepiej zabezpieczają np. przed wyciekiem kupki mlecznej niż pampersy. Dobrze dopasowane i odpowiednio często zmieniane pieluszki (średnio co ok. 2 godziny), rzadko przeciekają. Możliwe są też rozwiązania, które zabezpieczą dziecko na dłuższe wyjścia z domu, podróż czy nawet całą noc.

6. Dostępność: pieluchy jednorazowe dostępne są prawie wszędzie, wystarczy wejść do sklepu, wynika to z faktu, że rodzic z nich korzystający zmuszony jest do częstych zakupów. Pieluszki wielorazowe zazwyczaj kupuje się w sklepach internetowych, ale zakupy są sporadyczne, bo po zaopatrzeniu się w potrzebny asortyment, wystarczy z niego korzystać. Powoli na rynku pieluszki wielorazowe pojawiają się w większych sieciach typu Rossmann, są też sklepy stacjonarne typowo „pieluchowe” w większych miastach.

Pieluszki wielorazowe spełniają najważniejsze wymagania dotyczące produktów dla dzieci i przede wszystkim są zdrowe. Dla osób dbających o dziecko, środowisko oraz własne finanse, będą idealnym wyborem. Zapraszam zatem do kolorowego świata pieluszek wielorazowych, gdzie pieluchowanie staje się przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem.

5 myśli w temacie “Pieluszki: wybierz najlepsze!”

  1. Mam wrażenie, że z roku na rok pojawia się coraz większa moda na pieluszki wielorazowe. Cieszy, że ludzie się powoli się przekonują do tego rozwiązania. Jest ekologiczne i tańsze. Taka książka z pewnością się przyda wielu rodzicom 🙂

  2. Zgadzam się 🙂 pieluszki wielorazowe są lepszą opcją. Na pewno ze względu na ekologię ale np pieluszki jednorazowe powodowały odparzenie i uczulenia u mojego dziecka. W przypadku wielorazowych bambusowych nic takiego sie nie dzieje

Leave a Reply