Dla nowicjuszy

Pieluchy wielorazowe – od czego zacząć?

Najtrudniej jest zacząć. To stare powiedzenie pasuje idealnie do pieluch wielorazowych. Kiedy zainteresowani ideą zdrowych, ekologicznych pieluszek rodzice przystępują do zapoznania się z tym tematem, często bywa tak, że natłok informacji szybko gasi ich zapał. Branżowe nazewnictwo i wielość rozwiązań przytłacza. Nie wiadomo co wybrać, co się sprawdzi, jak z tego korzystać.

Nie musi tak być. Nie musisz wkuwać encyklopedii pieluch, aby zacząć z nich korzystać. Skorzystaj z naszego prostego poradnika.

Jeśli rodzaje pieluch to dla Ciebie czarna magia, przeczytaj ten wpis, a potem postępuj zgodnie z instrukcją:

1. Zaplanuj ile pieluch potrzebujesz

Zakładając, że chcesz używać wyłącznie pieluch wielorazowych, zastanów się jak często chcesz prać. Co 1, co 2 czy może co 3 dni? Im rzadsze pranie, tym więcej pieluch potrzebujesz.

Ilość pieluch zależy także od wieku dziecka. Młodsze dzieci zużywają więcej pieluch w ciągu doby, niż starsze.

Poniżej znajdziesz podpowiedź ile średnio wkładów chłonnych zużywa dziecko w danym przedziale wiekowym. Liczymy to jako jeden zestaw. Pamiętaj, że przy praniu codziennym potrzebujesz dwóch zestawów, przy praniu co drugi dzień – trzech, itd.

0-3 mc – 15-20 szt.
4-6 mc – 10-12 szt.
6-12 mc – 9 szt.
12-18 mc – 8 szt.
18-24 mc – 6-7 szt.

2. Zaplanuj odpowiednią ilość otulaczy.

Wkłady chłonne to nie wszystko. Potrzebujesz do tego otulaczy, czyli warstwy nieprzemakalnej. Dopiero razem stworzą kompletną pieluszkę. Przeciętne dziecko potrzebuje 4-6 otulaczy wełnianych.

3. Zdecyduj z jakiego systemu będziesz korzystać.

W zależności od wieku dziecka, możesz sobie ułatwić pieluchowanie wybierając odpowiedni system pieluch.

W okresie, kiedy dziecko robi mleczne kupki najlepiej sprawdzą się pieluszki tetrowe, formowanki czy wkłady z tzw. burtami. Zatrzymają płynną zawartość wewnątrz pieluszki.

Kiedy dziecko je już posiłki stałe, do dyspozycji masz cały szereg najrozmaitszych wkładów chłonnych o różnych kształtach i rozmiarach. Warto wypróbować, które z nich najbardziej Ci będą odpowiadać. Otulacz + wkład to najbardziej uniwersalna metoda pieluchowania.

Jeżeli maluch nie lubi zmiany pieluchy i stale przy tym ucieka, może Ci się spodobać system SIO – (ang. Snap in One), czyli otulacz z wkładami, które możesz do niego przypiąć za pomocą napek.

4. Zaopatrz się w najpotrzebniejsze akcesoria

– zamykane wiaderko do przechowywania brudnych pieluch
– worek wełniany lub PUL na brudne pieluszki poza domem
papierki do wyłapywania kupki, jeśli Twoje dziecko ma już rozszerzaną dietę
płyn do prania wełny
– do impregnacji otulaczy wełnianych: gotowa kuracja lanolinowa lub lanolina + płatki mydlane
zapinka Snappi do spinania pieluszek tetrowych

5. Wypierz pieluszki, zanim zaczniesz z nich korzystać.

Nowe wkłady i formowanki nie mają jeszcze chłonności. Są jak nowe ręczniki. Nabiorą jej po kilku praniach. Nie używaj ich dopóki nie wypierzesz i wysuszysz ich co najmniej trzykrotnie. W przeciwnym razie będą przeciekać.

Otulacze wymagają zalanolinowania. Co prawda i bez tego będą na początku dobrze służyć, jednak impregnacja nie tylko wzmocni ich wodoodporność, ale także sprawi, że włókna wolniej będą się zużywać.

6. Załóż dziecku pieluszkę i zrelaksuj się 🙂

Nie przejmuj się, jeżeli na początku wydaje Ci się, że pieluszka źle leży. Jeżeli masz wątpliwości i to Cię niepokoi, wyślij nam zdjęcie – nasz e-mail znajdziesz TUTAJ.

Nie przejmuj się, jeśli za pierwszym razem wyciekło coś górą czy bokiem. Zabezpiecz wcześniej materac za pomocą wodoodpornego pokrowca lub maty (na przykład takiej). Zaobserwuj co było nie tak. Za drugim razem będzie lepiej. Być może wystarczy nieco chłonniejszy wkład lub ciaśniejsze spięcie pieluszki.

Gdybyś potrzebowała dodatkowego wsparcia, to zawsze możesz skontaktować się z naszą doradczynią pieluchową – Joasią. Kontakt znajdziesz na stronie naszego sklepu. Możesz napisać maila lub zadzwonić. 📧☎️

Możesz również poradzić się innych wielopieluchujacych rodziców na naszej facebookowej grupie #teampuppi – Puppi diapers fans.

Trzymam kciuki!

Ewa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s