Dla nowicjuszy

Pieluchy wielorazowe – od czego zacząć?

Najtrudniej jest zacząć. To stare powiedzenie pasuje idealnie do pieluch wielorazowych. Kiedy zainteresowani ideą zdrowych, ekologicznych pieluszek rodzice przystępują do zapoznania się z tym tematem, często bywa tak, że natłok informacji szybko gasi ich zapał. Branżowe nazewnictwo i wielość rozwiązań przytłacza. Nie wiadomo co wybrać, co się sprawdzi, jak z tego korzystać.

Nie musi tak być. Nie musisz wkuwać encyklopedii pieluch, aby zacząć z nich korzystać. Skorzystaj z naszego prostego poradnika.

Jeśli rodzaje pieluch to dla Ciebie czarna magia, przeczytaj ten wpis, a potem postępuj zgodnie z instrukcją:

1. Zaplanuj ile pieluch potrzebujesz

Zakładając, że chcesz używać wyłącznie pieluch wielorazowych, zastanów się jak często chcesz prać. Co 1, co 2 czy może co 3 dni? Im rzadsze pranie, tym więcej pieluch potrzebujesz.

Ilość pieluch zależy także od wieku dziecka. Młodsze dzieci zużywają więcej pieluch w ciągu doby, niż starsze.

Poniżej znajdziesz podpowiedź ile średnio wkładów chłonnych zużywa dziecko w danym przedziale wiekowym. Liczymy to jako jeden zestaw. Pamiętaj, że przy praniu codziennym potrzebujesz dwóch zestawów, przy praniu co drugi dzień – trzech, itd.

0-3 mc – 15-20 szt.
4-6 mc – 10-12 szt.
6-12 mc – 9 szt.
12-18 mc – 8 szt.
18-24 mc – 6-7 szt.

Otulacz wełniany i wkłady Quick&Easy Puppi

2. Zaplanuj odpowiednią ilość otulaczy.

Wkłady chłonne to nie wszystko. Potrzebujesz do tego otulaczy, czyli warstwy nieprzemakalnej. Dopiero razem stworzą kompletną pieluszkę. Przeciętne dziecko potrzebuje 4-6 otulaczy wełnianych.

3. Zdecyduj z jakiego systemu będziesz korzystać.

W zależności od wieku dziecka, możesz sobie ułatwić pieluchowanie wybierając odpowiedni system pieluch.

W okresie, kiedy dziecko robi mleczne kupki najlepiej sprawdzą się pieluszki tetrowe, formowanki czy wkłady z tzw. burtami. Zatrzymają płynną zawartość wewnątrz pieluszki.

Kiedy dziecko je już posiłki stałe, do dyspozycji masz cały szereg najrozmaitszych wkładów chłonnych o różnych kształtach i rozmiarach. Warto wypróbować, które z nich najbardziej Ci będą odpowiadać. Otulacz + wkład to najbardziej uniwersalna metoda pieluchowania.

Jeżeli maluch nie lubi zmiany pieluchy i stale przy tym ucieka, może Ci się spodobać system SIO – (ang. Snap in One), czyli otulacz z wkładami, które możesz do niego przypiąć za pomocą napek.

4. Zaopatrz się w najpotrzebniejsze akcesoria

– zamykane wiaderko do przechowywania brudnych pieluch
– worek wełniany lub PUL na brudne pieluszki poza domem
papierki do wyłapywania kupki, jeśli Twoje dziecko ma już rozszerzaną dietę
płyn do prania wełny
– do impregnacji otulaczy wełnianych: gotowa kuracja lanolinowa lub lanolina + płatki mydlane
zapinka Snappi do spinania pieluszek tetrowych

5. Wypierz pieluszki, zanim zaczniesz z nich korzystać.

Nowe wkłady i formowanki nie mają jeszcze chłonności. Są jak nowe ręczniki. Nabiorą jej po kilku praniach. Nie używaj ich dopóki nie wypierzesz i wysuszysz ich co najmniej trzykrotnie. W przeciwnym razie będą przeciekać.

Otulacze wymagają zalanolinowania. Co prawda i bez tego będą na początku dobrze służyć, jednak impregnacja nie tylko wzmocni ich wodoodporność, ale także sprawi, że włókna wolniej będą się zużywać.

6. Załóż dziecku pieluszkę i zrelaksuj się 🙂

Nie przejmuj się, jeżeli na początku wydaje Ci się, że pieluszka źle leży. Jeżeli masz wątpliwości i to Cię niepokoi, wyślij nam zdjęcie – nasz e-mail znajdziesz TUTAJ.

Nie przejmuj się, jeśli za pierwszym razem wyciekło coś górą czy bokiem. Zabezpiecz wcześniej materac za pomocą wodoodpornego pokrowca lub maty (na przykład takiej). Zaobserwuj co było nie tak. Za drugim razem będzie lepiej. Być może wystarczy nieco chłonniejszy wkład lub ciaśniejsze spięcie pieluszki.

Gdybyś potrzebowała dodatkowego wsparcia, to zawsze możesz skontaktować się z naszą doradczynią pieluchową – Joasią. Kontakt znajdziesz na stronie naszego sklepu. Możesz napisać maila lub zadzwonić. 📧☎️

Możesz również poradzić się innych wielopieluchujacych rodziców na naszej facebookowej grupie #teampuppi – Puppi diapers fans.

Trzymam kciuki!


Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego mini-kursu mailowego, po którym z łatwością zaczniesz korzystać z pieluszek wielorazowych dla swojego dziecka. Nasz mini-kurs ma postać 5 interaktywnych maili, które krok po kroku wytłumaczą Ci czym się od siebie różnią pieluszki wielroazowe i jak z nich korzystać. W każdym z maili znajdziesz króciutki quiz sprawdzający Twoją wiedzę, zdjęcia lub odnośniki filmików pokazujących jak założyć pieluszkę. To jedyny taki kurs na rynku! Jest przejrzyście napisany i zawiera jedynie najważniejsze informacje odnoszące się do Twojego dziecka. Na początku wybierasz w jakim wieku jest Twój maluszek i otrzymujesz tylko takie porady, które przydadzą Ci się, aby wystartować juz teraz. Wychodzimy z założenia, że nie musisz wkuwać wielo-encyklopedii, by zacząć. Czas na poszerzenie wiedzy przyjdzie później i również Ci w tym pomożemy!

KLIKNIJ TUTAJ i pobierz e-book o praniu pieluszek wielorazowych, a następnie otrzymasz mailem zaproszenie na kurs!

1 myśl w temacie “Pieluchy wielorazowe – od czego zacząć?”

Leave a Reply