Kobieta

Majtki menstruacyjne. 9 rzeczy, które powinnaś o nich wiedzieć.

Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej zdrowotnych i środowiskowych problemów związanych z jednorazowymi produktami higienicznymi, w ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój branży produktów alternatywnych. Czytelniczki naszego bloga są już dobrze zaznajomione z pieluchami wielorazowymi. Wielorazowe produkty higieniczne dla kobiet są często kolejnym krokiem, jakie wprowadzamy w nasze codzienne życie.

Co to są majtki menstruacyjne?

Są to majtki z dodatkową warstwą chłonną wszytą w kroku i warstwą nieprzemakalną, najczęściej wykonaną z membrany PUL, stosowanej również w pieluszkach wielorazowych. Materiały wykorzystane na część chłonną są zazwyczaj bardzo chłonne i cienkie, aby jednocześnie zapewnić wygodę noszenia i odpowiednią chłonność. Warstwa, która bezpośrednio styka się ze skórą to najczęściej bawełna lub bawełna organiczna. Pozostała część majtek, podobnie jak w przypadku każdej innej bielizny może być wykonana z najrozmaitszych materiałów: od całkiem naturalnych jak bawełna, przez sztuczne (pochodzenia naturalnego): tencel czy wiskoza bambusowa, aż po syntetyczne: poliamid i poliester.

Majtki menstruacyjne marki Gentle Day

Co jeszcze powinnaś wiedzieć o majtkach menstruacyjnych?

Czy są wygodne?

Jak w przypadku każdych innych majtek, ważne aby znaleźć taki, krój i materiał jaki lubimy i w którym dobrze się czujemy. Pod względem ich funkcji, mającej zastąpić podpaskę, majtki menstruacyjne są bardzo przyjemne i komfortowe w użytkowaniu. Nie czujemy, że mamy mokro, na pewno nie bardziej niż w typowej podpasce.

Jak często trzeba je zmieniać?

Wiele będzie zależało od tego w jakim dniu miesiączki jesteśmy i jak intensywne jest krwawienie. Majtki menstruacyjne zmienia się z podobną częstotliwością jak podpaskę.

Czy trzeba do nich używać podpasek?

Ideą majtek menstruacyjnych jest zastąpienie podpasek, więc jak najbardziej możesz używać ich zupełnie samodzielnie. Warto wtedy dobrać majtki o odpowiedniej chlonności lub mieć więcej par na zmianę. Część kobiet stosuje system mieszany: majtki menstruacyjne na zmianę z podpaskami.

Ile par potrzeba na cały okres?

Jest to sprawa o tyle indywidualna, że menstruacja u każdej z nas jest inna. Może trwać 3-4 dni, albo cały tydzień. Również pod względem intensywności krwawienia jesteśmy różne. Podobnie jak w przypadku pieluszek wielorazowych, także i tu ma znaczenie częstotliwość prania. Im częściej pierzesz, tym mniej majtek potrzebujesz. Prawdopodobnie będziesz potrzebować około 7 par, jednak najlepiej sprawdzić to w praktyce i dopasować do własnych potrzeb.

Co jest pewne, to że majtki menstruacyjne będą miały dłuższą żywotność od zwykłych majtek, a to za sprawą niezbyt częstego użytkowania. Założone kilka razy w miesiącu starczą nam na wiele lat. Zakup kilku par na pewno będzie się wiązał z dość dużym wydatkiem, jednak powinien się on po pewnym czasie zwrócić – zwłaszcza jeśli do tej pory korzystałaś z produktów jednorazowych.

Czy majtki menstruacyjne są higieniczne?

Oczywiście! Podobnie jak w przypadku pieluch wielorazowych, majtki możesz prać w pralce bez obaw, że pozostaną na nich bakterie. Nasza krew nie jest niebezpieczna dla zdrowia, a bakterie mogą się rozwinąć dopiero, jeśli przez dłuższy czas nie wypierzesz majtek. Nawet w takim wypadku można je usunąć za pomocą prania i dostępnych powszechnie na rynku detergentów. Noszenie majtek menstruacyjnych nie jest mniej higieniczne od zwykłych majtek.

W jaki sposób prać takie majtki?

Po użyciu warto majtki wypłukać w zimnej wodzie i od razu pozbyć się z nich większości krwi lub alternatywnie można je umieścić w słoiku lub podobnej wielkości pojemniku z zimną wodą. Krew sama oddzieli się od materiału. Takie moczenie zapobiegnie również powstawaniu plam z krwi. Majtki warto prać codziennie lub co drugi dzień. Jeśli nie wypłukałaś ich wcześniej ręcznie, to polecamy wrzucić je do płukania w pralce zanim przystąpisz do właściwego prania.

Osoby, które używają pieluszek wielorazowych dla swoich dzieci mogą płukać, a następnie prać majtki razem z pieluszkami. Po wstępnym płukaniu majtki można również prać z każdym innym praniem.

Czy majtki menstruacyjne sprawdzą się w parze z kubeczkiem menstruacyjnym lub tamponami?

Jak najbardziej! Majtki będą świetnym wsparciem dla kubeczka lub tamponu, jeśli obawiasz się wycieków. Jeżeli korzystasz z kubeczka przez większość okresu, to prawdopodobnie wystarczą Ci 2-3 pary majtek.

Czy starczą na całą noc?

W nocy, kiedy leżymy krwawienie jest zazwyczaj mniej intensywne. Jeśli starcza Ci na noc jedna podpaska, to dokładnie tak samo będzie z majtkami.

Czy majtki menstruacyjne, podobnie jak podpaski czy tampony mają różną chłonność?

Część marek produkuje majtki o uniwersalnej chłonności, ale są też modele z oznaczoną chłonnością, podobnie jak w przypadku innych produktów menstruacyjnych. Takie informacje znajdziesz zazwyczaj w opisie majtek w sklepach internetowych lub na opakowaniu, jeśli kupujesz je stacjonarnie.

Jeśli masz dodatkowe pytania, napisz w komentarzu!

Majtki menstruacyjne ClariUnderwear

Leave a Reply