Dla nowicjuszy, Odpieluchowanie

Czy warto przejść na pieluchy wielorazowe, gdy dziecko ma powyżej 18-24 miesięcy?

Tytułowe pytanie o to, czy warto zaczynać korzystanie z pieluch wielorazowych, kiedy dziecko zbliża się do odpieluchowania, czyli ma już ponad 1,5 roku, a może nawet ponad 2 lata, to częsta wątpliwość wśród rodziców, którzy do tej pory używali wyłącznie pieluch jednorazowych. Sprawdź naszą odpowiedź poniżej.

Być może, kiedy Twoje dziecko było mniejsze, nie słyszałaś jeszcze o nowoczesnych pieluszkach wielorazowych, albo nie byłaś gotowa, aby zdecydować się na to rozwiązanie. W tej chwili bardzo Cię zainteresowały, ale nie masz pewności czy warto.

W Twojej głowie jest sporo wątpliwości:

  • być może dziecko już niedługo się odpieluchuje, więc szkoda inwestować w pieluszki wielorazowe
  • czy pieluszki wielorazowe mogą pomóc w odpieluchowaniu?
  • co, jeśli dziecko nie zaakceptuje tego rozwiązania i nie będzie chciało ich nosić?
  • czy pieluchy wielorazowe będą wystarczająco chłonne dla takiego dużego dziecka?

Zacznijmy od kwestii odpieluchowania.

Rzeczywiście, zdarzają się dzieci, które dość szybko zaczynają korzystać z nocnika i o ile nie nastąpiło to wcześniej, to okolice 18-24 miesiąca, to dobry moment na to, by zacząć dziecku tłumaczyć, że nie zawsze będzie siusiało do pieluszki i pokazywać, że rodzice i inni członkowie rodziny załatwiają się do toalety. Praktyka jednak pokazuje, że od momentu zapoznania dziecka z nocnikiem, do czasu odpieluchowania, zazwyczaj jest jeszcze długa droga. Jak długa – będzie to związane z wiekiem dziecka. Im młodsze, tym proces odpieluchowania zazwyczaj będzie trwał dłużej.

Najczęściej jest to więc wielotygodniowy, a nawet wielomiesięczny proces. Zwykle też dziecko nie pozbywa się pieluchy całkowicie w jednym momencie, lecz najpierw przestaje do pieluszki robić kupkę i częściowo siusiu w ciągu dnia, potem następuje etap, kiedy siusianie do pieluszki staje się coraz rzadsze i zamienia się jedynie w sporadyczne wpadki, a na końcu dziecko żegna się z pieluszką w nocy.

W większości przypadków warto więc zamienić pieluszki na wielorazowe, jeżeli czujesz do tego motywację.

Pieluszki wielorazowe mogą wspierać proces odpieluchowania u dzieci, które do tej pory korzystały z pieluch jednorazowych. Dzieje się to na zasadzie związku przyczynowo-skutkowego, który jest dziecku lepiej przyswoić, gdy czuje, że ma w pieluszce mokro. Odczuwając skutek siusiania w postaci odczucia mokrości, łatwiej będzie mu to powiązać z odczuciem parcia na pęcherz, które poprzedza siusianie. Łatwiej będzie mu zrozumieć, że sygnalizując chęć siusiania zawczasu, sprawi że pieluszka pozostanie sucha.

Często w czasie odpieluchowania, rodzice rezygnują całkiem z pieluch, jednak wiąże się to z koniecznością zmiany całego ubranka w momencie, kiedy dziecko nie da znać, że chciało siusiu. Pieluchy wielorazowe wydają się więc być tutaj bardzo dobrym kompromisem.

Pamiętajmy też, że po odpieluchowaniu, pieluszki wielorazowe mogą służyć kolejnemu dziecku, co sprawia, że ich ostateczny koszt jest niższy od tego, co początkowo musimy zainwestować.

Czy dziecku mogą się nie spodobać pieluszki wielorazowe? To zależy od dziecka. Dla jednego odczucie mokrego nie będzie miało znaczenia, dla drugiego natomiast już tak. Jedno będzie bardziej wrażliwe na to, co ma na sobie i na wszelkie zmiany, a drugiemu będzie to zupełnie obojętne. Aby się przekonać – możesz zacząć od wypróbowania jednej pieluszki wielorazowej, aby sprawdzić reakcję dziecka.

Co z chłonnością?

Starsze dzieci potrafią naprawdę sporo siusiać, a pieluchy wielorazowe nie są tak chłonne jak jednorazówki. Czy zdadzą więc egzamin?

Istnieje bardzo wiele rozwiązań wśród pieluszek wielorazowych, które są przeznaczone dla dzieci z różnymi potrzebami oraz na różne sytuacje. Możemy skorzystać z rozwiązań bardziej lub mniej chłonnych i jeśli jesteś dopiero początkująca w tym temacie, to warto skorzystać np. z porady doradcy w sklepie, w którym chcesz kupić pieluszki lub osoby, która zajmuje się zawodowo doradzaniem w zakresie doboru pieluszek wielorazowych. Decydując się na pieluszki PUPPI, możesz skorzystać z profesjonalnego doradztwa telefonicznie, mailowo lub poprzez czat na stronie naszego sklepu.

Na pewno musimy mieć świadomość, że wielorazowe materiały chłonne nie będą miały aż tak dużej chłonności jak jednorazowe. Zazwyczaj będą wymagały częstszych zmian. Mają jednak wiele innych zalet i inwestując w odpowiednie rozwiązania, będziesz mogła korzystać z pieluszek wielorazowych również dla dziecka, które sporo siusia w nocy i które naprawdę dużo siusia w ciągu dnia.

Podsumowując:

  • nie istnieje granica wieku, od której nie warto już korzystać z pieluszek wielorazowych (poza ograniczeniem rozmiarowym) – dopóki dziecko nosi pieluszki, zawsze warto wybierać rozwiązania najzdrowsze dla dziecka i przyjazne środowisku; więcej na temat zalet pieluch wielorazowych przeczytasz TUTAJ;
  • pieluszki wielorazowe mogą wspierać proces odpieluchowania u dzieci, które do tej pory nosiły pieluszki jednorazowe;
  • warto kupić jedną-dwie pieluszki na próbę, aby przekonać się czy pieluchy wielorazowe spodobają się nam i dziecku; w tym miejscu znajdziesz gotowe zestawy z jedną pieluszką;
  • na rynku istnieją pieluszki wielorazowe o wysokiej chłonności, które nadają się dla dzieci nawet do 4-5 roku życia;

Leave a Reply